Majstrovský titul v časovke pre Petra Velitsa, brat Martin druhý

22.06.2012 Celý región

Púchov 21. júna (TASR) – Peter Velits sa vo štvrtok stal novým majstrom Slovenska v časovke na spoločných MSR a MČR v cestnej cyklistike. Pretekár stajne Omega Pharma-Quick Step zvládol trať dlhú 39 km v okolí Púchova za 47:36 minút a stal sa aj absolútnym víťazom. V boji o majstrovský dres SR zdolal svojho brata a tímového kolegu Martina (47:50) a tretieho Mateja Jurča z Whirpool-Author (49:24).

Český titul si premiérovo vybojoval Jan Bárta zo stajne NetApp, ktorý skončil časom 47:49 min v absolútnom poradí na druhej priečke. Vicemajstrom sa stal Zdeněk Štybar a bronz získal František Raboň (obaja Omega-Pharma).

Trať štvrtkovej časovky viedla z Púchova, cez Nimnicu do Považskej Bystrice a späť s dĺžkou 19,5 km, pričom pretekári absolvovali dve kolá. Profil bol rovinatý s jediným krátkym stúpaním.

Peter Velits štartoval medzi poslednými a prvé kolo zajazdil ako druhý najrýchlejší za 23:31 min, keď ho predbehol iba Bárta (23:28). Pretekár stajne Omega Pharma-Quick Step síce zajazdil na druhom okruhu až tretí najlepší čas, no jeho najväčší súper v boji o celkové prvenstvo bol až o 16 sekúnd pomalší a tak sa z triumfu tešil domáci jazdec. "Mám veľkú radosť, ale na trati som nemal najlepšie pocity. Navyše som nevedel ani medzičasy, takže som spokojný," uviedol v cieli Peter Velits. "Som rád, že po dvoch rokoch, keď som tomu bol blízko, mám titul. Ale aj tak ma mrzí, že som nevyhral. Spadla mi reťaz a musel som zastaviť a ručne ju vytiahnuť," citovala Bártu stránka roadcycling.cz.

Obhajca vlaňajšieho titulu Pavol Polievka zo stajne Trek KCK Oslany obsadil v slovenskom šampionáte siedmu priečku.

V časovke neštartovali bratia Peter a Juraj Saganovci, no obaja nebudú chýbať v nedeľňajších pretekoch jednotlivcov, v ktorých sa predstaví aj najväčšia česká hviezda Roman Kreuziger zo stajne Astana.

V kategórii do 23 rokov sa zo slovenského titulu tešil Johann Schwábik (50:55 min) pred Filipom Taragelom a Michaelom Kolářom. Majstrom Česka sa stal Jakub Novák.

Majstrovstvá SR:

Elite: 1. Peter Velits 47:36 min, 2. Martin Velits (obaja Omega Pharma-Quick Step) 47:50, 3. Matej Jurčo (Whirpool-Author) 49:24

U23: 1. Johann Schwábik (AŠK Inter Bratislava) 50:55, 2. Filip Taragel 51:14, 3. Michael Kolář (obaja Dukla Trenčín Trek) 52:21

Majstrovstvá ČR:

Elite: 1. Jan Bárta (NetApp) 47:49, 2. Zdeněk Štybar 48:15, 3. František Raboň (obaja Omega Pharma-Quick Step) 48:22

U23: 1. Jakub Novák (Trevigiani Dynamon Bottoli) 49:35 min, 2. Jozef Hošek (Whirpool-Author) 49:50, 3. Daniel Turek (TJ Favorit Brno) 50:17